C-D

Celina - neskultivovaná, panenská pôda

Celková sorpčná kapacita - (T) celkový obsah výmenných katiónov

Cena pôdy - finančné vyjadrenie (ohodnotenie) bonity pôdy

Cicváry - vápenaté pôdne konkrécie, tvrdé zhluky CaCO3, tvoria sa zo spraše, ílu a hliny. Vyskytujú sa v hnedozemiach a černozemiach degradovaných, na sprašových substrátoch, pôvodne bohatších na vápnik. Väčšie cicváry bývajú duté

Častice pôdy - mechanické elementy pôdy. Podľa veľkosti povrchovej plochy a jej účinnosti ich triedime (podľa Pullmanna) na hrubodispezné (väčšie ako 0,2mm), jemnodisperzné (0,2-0,002 mm), koloidnodisperzné (0,002 mm – 0,001 μm) a molekulárnodisperzné častice (menšie ako 0,001 μm)

Častice pôdy ílovité - častice pôdy menšie ako 0,01 mm. Majú aktívny povrch a vysokú sorpčnú schopnosť. Obmedzujú prevzdušňovanie pôdy. Podľa ich zastúpenia sa určuje pôdna textúra (zrnitosť pôdy)

Častice pôdy prachové - častice pôdy, ktoré majú nižšiu sorpčnú schopnosť a menší aktívny povrch ako ílovité. Ich veľkosť sa pohybuje od 0,01 mm do 0,05 mm

Černozem (ČM) - pôda zo skupiny pôd molických. Pôda s molickým karbonátovým alebo silikátovým A-horizontom z nespevnených hornín. Charakteristickým znakom je hrubý tmavý humusový horizont s obsahom kvalitného humusu a vysokým potenciálom úrodnosti. Pod humusovým horizontom je pôdotvorný substrát, najčastejšie spraš a sprašová hlina. Černozeme vznikli pod stepnou vegetáciou v nadmorskej výške do 250 m n.m. Majú neutrálnu pôdnu reakciu, nasýtený sorpčný komplex. Černozem modálna, kultizemná, hnedozemná, luvizemná, kambizemná, čiernicová, slanisková.

Čiernica (ČA) - pôda zo skupiny pôd molických. Pôda s molickým čiernicovým A-horizontom a glejovým G-horizontom. Hydromorfná pôda, vznikla na aluviálnych sedimentoch, má hrubší humusový horizont, nasýtený sorpčný komplex, neutrálnu pôdnu reakciu. Čiernica modálna, kultizemná, černozemná, glejová, organozemná, slancová, slanisková.

Číslo hygroskopicity - hydrolimit, rovnovážna vlhkosť pôdy, ktorú pôda udrží v prostredí nasýtenom vodnými parami, t.j. v relatívnej vlhkosti 95 %. PF = 4,87.

Číslo konzistencie - (index plasticity) vyjadruje rozpätie vlhkosti, ktorá zodpovedá hranici súdržnosti (zemina sa začína drobiť) a hornej hranice stekutenia (zemina sa začína roztekať). Je dôležité na určenie obrábateľnosti pôd.

Číslo parcelné - číselné označenie pozemku v katastrálnom území, ako samostatnej parcely

Dealkalizácia pôdy - postupná neutralizácia pôd pod vplyvom klimatogénnych procesov (i s použitím fyziologicky kyslých hnojív). Môže sa robiť aj umelá.

Deflácia pôdy - odnos uvoľnených častíc činnosťou vetra

Degradácia pôdy - jav, keď zvýšená humídnosť klímy podmieňuje vylúhovanie uhličitanov, spôsobuje slabokyslú pôdnu reakciu a zaílenie profilu vnútropôdnym zvetrávaním alebo slabšou translokáciou ílu v pôde. Najčastejšie sa vyskytuje v černozemiach.

 - Tiež zhoršenie pôdnej úrodnosti (a vlastností pôd) prírodnými alebo antropickými činiteľmi.

Dehumifikácia - zníženie obsahu humusu v pôde mineralizáciou, deštrukciou a pod.

Dekalcifikácia pôdy - odvápnenie pôdy, spôsobené stratou vápnika, napr. vylúhovaním CaCO3 alebo odberom Ca rastlinami

Dekarbonizácia pôdy - strata, resp. vyplavenie uhličitanov, vápnika a horčíka z pôdy

Delimitácia pôdneho fondu - vymedzenie a určenie štruktúry pôdneho fondu(poľnohospodárska pôda, lesná pôdy, vodné plochy, ostatná plocha) z hľadiska terénnych, pôdnych a klimatických podmienok so zreteľom na jeho najúčelnejšie využitie pre poľnohospodársku a lesnícku výrobu

Delúvium - svahový sediment vytvorený z drobných častíc hornín, svahovina, pohybujúca sa gravitáciou – plošná erózia. Pôdy v delúviách sú veľmi úrodné (naplaveniny) Majú dobrú štruktúru a zásobu živín, dobrý vodný režim a veľ humusu.

Denitrifikácia - biochemický proces, pri ktorom denitrifikačné mikroorganizmy využívajú dusičnany ako zdroj kyslíka. Dusičnany prechádzajú na dusitany, ďalej na amónne soli a molekulárny dusík. Rozkladajú sa pritom organické látky. Redukciu dusičnanov vykonávajú fakultatívne anaeróbne baktérie. Nežiaduci jav z hľadiska agronomického – straty dusíka znižujúce využiteľnosť pôdneho a hnojivového dusíka.

Denudácia pôdy - obnažovanie, znižovanie a v konečnom dôsledku zarovnávanie zemského povrchu exogénnymi geologickými procesmi, ako sú vodná a veterná erózia, svahové pohybové procesy, korózia a ďalšie.

Depónia - skládka, násyp umelo vytvorený uložením nepotrebného materiálu. V pôdnom hospodárstve nahromadenie orničnej vrstvy pôdy, ktorá bola odstránená skrývkou a je na depóniu pripravená na aplikáciu na inej lokalite.

Depresia - poklesnutá časť zemského povrchu (voči okolitému terénu). Podľa pôvodu: deflačná, tektonická a pod.

Desalinácia pôdy - odsoľovanie pôdy. Odstraňovanie soli z pôdy prirodzeným alebo umelým výluhom

Desorpcia - uvoľňovanie katiónov z koloidného podielu pôdy. Prebieha pri pôdotvornom procese i vplyvom koreňov. Umelo je vyvolaná hnojením. Pri nedostatku vápnika môže dôjsť k podzolizácii. Opak adsorpcie.

Deštrukcia pôdy - dôsledok pôdotvorných pochodov. Nastáva v odvápnených pôdach po úplnej desorpcii vápnika, horčíka a draslíka z povrchu koloidov. Umelá deštrukcia vzniká zásahom zvonku, napr. eróziou i zlou agrotechnikou.

Detoxikácia pôdy - zbavovanie pôdy škodlivých, jedovatých látok (väčšinou po ekologických haváriách)

Devastácia pôdy - ťažké narušenie úrodnosti pôdy prirodzeným alebo umelým deštrukčným zásahom. Vzniká rozrušením pôdnej štruktúry, odstránením ornice alebo jej zmiešaním. Konečný stav kontaminácie a degradácie.

Dezinfekcia pôdy - zničenie niektorých choroboplodných zárodkov v pôde. Fyzikálna dezinfekcia – parou, teplom. Chemická dezinfekcia – špeciálnymi prípravkami.

Diagnostický horizont - kvantitatívny genetický pôdny horizont. Kvantifikácia je daná súborom vizuálnych a analytických znakov s hraničnými merateľnými parametrami.

Diaľkový prieskum zeme - používanie leteckých a družicových snímkov na konfrontáciu s mapovými podkladmi

Diferenciácia pôdneho profilu - prejavuje sa rôznorodosťou pôdneho profilu (výskytom rôznych horizontov)

Diferenciácia textúry - rôznorodosť zrnitostného zloženia pôdy

Difúzny prechod horizontu - charakter prechodu horizontu, keď ostrosť prechodu je väčšia ako 10 cm

Disperzný pôdny systém - vyjadruje heterogénnosť pôdnej sústavy. Pôda sa skladá z pevnej, plynnej a kvapalnej fázy, ktoré sú nosičmi typických fyzikálnych vlastností. V pôde je disperzným prostredím pôdny roztok a disperznou fázou pevné častice koloidné mycely. V pôde sa nachádzajú gazoidy (plyny rozptýlené v kvapaline) a suspenzoidy (pevné častice rozptýlené v kvapaline). Roztoky môžu byť pravé alebo koloidné. Stupeň disperzity sa vypočíta:

 - d = p/v, kde p – celkový povrch koloidov, v – ich objem

Dočasné odňatie pôdy - z poľnohospodárskeho pôdneho fondu znamená odňať pôdu na dobu určitú, najviac však na 12 rokov. Ide o vyčlenenie pôdy na dočasné iné použitie (stavby, ťažba a pod.). po uplynutí stanovenej doby je užívateľ povinný vrátiť pôdu do pôvodného kvalitatívneho stavu.

Doplnkové hnojenie - dotácia mobilných prvkov pre rastliny v určitej vývojovej fáze. Robí sa na základe rozboru pôdy a rastlín cielene na kvalitu a kvantitu požadovanej úrody. Dopĺňa sa ním základné hnojenie.

Draslík - K, biogénny prvok, zúčastňuje sa na metabolizme rastlín, má vplyv na koloidy rastlín, je dobre sorbovaný ílovými minerálmi, nevyhnutný pre fotosyntézu. V pôde sa nachádza v rôznych zlúčeninách.

Drenáž - spôsob odvodnenia zamokrených pôd. Hĺbku a smerovanie drénov určuje potreba. Tiež na zavlažovanie suchej pôdy alebo jej prevzdušnenie. Melioračný zásah

Drobnohrudkovitá štruktúra pôdy - kategória hodnotenia štruktúrneho stavu pôdy. Optimálna štruktúra

Druh pôdy - základná klasifikačná jednotka pôdy. Vychádza zo zrnitosti pôdy (percentuálneho zastúpenia mechanických elementov v pôde). Pri určovaní pôdneho druhu sa vychádza z percentuálneho zastúpenia obsahu ílových častí (častice menšie ako 0,01 mm).

Druhy pôdnej úrodnosti - úrodnosť triedime na potenciálnu (prirodzenú) – majú pôdy nedotknuté činnosťou človeka a skutočnú (efektívnu) – na obrábaných pôdach

Drvina - synonymum pre skelet, najhrubšie kategórie zŕn s malým aktívnym povrchom a slabou schopnosťou pútania vody a živín

 

- vrstva zvyškov organickej hmoty v lesnom prostredí, enzymaticky a mechanicky pozmenených, ale ešte s rozoznateľnou pôvodnou štruktúrou

Duna - pieskový presyp, naviata uloženina

Dusičnany - nitráty, soli kyseliny dusičnej, v pôde vznikajú biochemickým účinkom nitrifikačných baktérií. Sú dobre rozpustné vo vode, neviažu sa na sorpčný komplex. Pri nadbytočnom obsahu, napr. vo vode a v rastlinnej produkcii majú negatívny zdravotný účinok

Dusík - N, biogénny prvok, súčasť organických látok. Pochádza z organických zvyškov a z atmosféry (pomocou mikroorganizmov alebo zrážkami). V pôde je mobilný s vodou. Tvorba amoniakálneho dusíka je amonifikácia. Nitritový dusík vzniká oxidáciou amoniakálneho dusíka, ďalšou oxidáciou prechádza na nitrátový dusík. Tento pochod sa nazýva nitrifikácia. Nitrátový dusík je ďalej redukovaný v procese denitrifikácie a uniká do ovzdušia.

  A- B     E-F     G-I     J-K    

L-M     N-O     P-R     S-T     U-Ž