N-O

Naplavovanie - zúrodnenie územia prirodzeným naplavovaním splavenín, ale tiež poškodzovanie územia (ak sa znečisťuje)

Napučiavanie pôdy - prijímanie vody pôdnymi časticami. Koloidy hydratujú, vzájomne sa od seba oddeľujú a tým zväčšujú svoj objem. Možno ho vyjadriť meraním tlaku a percentom zväčšenia objemu. Fyzikálna vlastnosť pôdy.

Národný park - veľkoplošné chránené prírodné územie

Naviate piesky - karbonátové aj nekarbonátové – kategória pôdotvorných substrátov

Nekarbonátové nivné uloženiny - kategória pôdotvorných substrátov

Neogénne terasové štrkopiesky - kategória pôdotvorných substrátov

Neovulkanické horniny - kategória pôdotvorných substrátov – názov skupiny

Nepriepustnosť hornín - schopnosť hornín prijímať vodu, ale po nasýtení ju ďalej neprepúšťať (íly, sliene), čím dochádza k zamokreniu územia aj povodniam. Nevyskytujú sa tu pramene.

Nerast pôdny - nerasty, s ktorými sa stretávame v pôdnom prostredí. Primárne – ktoré v pôde ostali, sekundárne – vznikli ako novotvary pri pôdotvorných procesoch.

Nerasty pôdotvorné - pôdotvorné minerály primárne, po zvetraní horniny sa z nich tvoria sekundárne pôdne nerasty. Živce, ortoklasy, plagioklasy, sľudy, pyroxény, amfiboly, sírniky, siderit, apatit, oxidy, sírany, hydroxidy železa a hliníka. Dôležitejšie sú sekundárne nerasty.

Nespevnené sedimenty - kategória pôdotvorných substrátov – názov skupiny. Piesočnaté zeminy, štrky a ostatné úlomkovité usadeniny.

Neutrálna pôda - pôda s hodnotou pH 6,5-7,2

Nevyvinutá pôda - pôdy s nedostatočne vyvinutým pôdnym profilom alebo erodované. Väčšinou neúrodné.

Nitratácia - premena dusitanov na dusičnany činnosťou pôdnych baktérií. Druhá fáza nitrifikácie

 - pridávanie výživných látok (NO3-) rastlinám v jednotlivých fázach ich rastu. Spôsob hnojenia, kedy sa aplikuje dusík v delených dávkach (podľa rastovej fázy rastlín)

Nitrifikácia - exotermický oxidačný pochod za pomoci nitrifikačných baktérií, prítomnosti amónnych iónov, s neutrálnou až alkalickou reakciou, dostatkom kyslíka a vlahy. Je výrazom pre aktivitu mikroflóry. Oxidácia dusíkatých látok. Amónne soli sú činnosťou nitrifikačných baktérií okysličované na dusitany (nitrity) a dusičnany (nitráty). Dusičnany sú pre rastliny najprístupnejšou formou dusíka.

Niva - riečna údolná rovina zakrytá povodňovými náplavami, vzniká sedimentáciou pri inundáciách. Kvalita závisí od kvality náplav.

Nivné sedimenty - aluviálne, povodňové sedimenty, tam, kde rieka sporadicky aj pravidelne prestupuje koryto. Charakteristika: hnedé až sivohnedé náplavy rôzneho zrnitostného zloženia s prímesou organických látok so zvýšeným obsahom železa.

Nížina - typ reliéfu s monotónnym rovinným až pahorkatinovým terérnom do 200 m n.m.. Poľnohospodársky významné. Substrát: eolické piesky, spraše,sprašové hliny a pod. Vyššie teploty, nižšie zrážky.

Novotvar pôdny - sekundárny produkt pôdotvorného procesu. Morfologický znak. Vznik: premiestnením a akumuláciou CaCO3 – pseudomycéliá, žilky, mäkké zhluky, cicváry; premiestnením ílu s R2O3 (seskvioxidov) pri ilimerizácii – poprašky, nátekové koloidné povlaky, pruhy v piesku; premiestnením Fe2O3 pri podzolizácii – zrnká piesku, povlaky, zvlnené pruhy, orštejn; vplyvom podzemnej a stagnujúcej vody – mramorovanie, konkrécie, mangánovo-želežité broky; vplyvom biologickej činnosti – krotoviny, chodby po koreňoch a dážďovkách.

NPK - označenie kombinovaných minerálnych hnojív, N dusík, P fosfor, K draslík. Pomer prvkov je rôzny.

Objemová hmotnosť pôdy - hmotnosť objemovej jednotky pôdy v prirodzenom usporiadaní pôdnych častíc. Závisí od druhu a typu pôdy. Neredukovaná (v prírodnom stave), redukovaná (po vysušení). Dôležitý činiteľ pri určovaní stavu pôdy (stupňa zhutnenia). Vyjadruje sa v g.cm-1, resp. v t.m-3.

Oblasť pôdna - územie s jednotným charakterom pôdnych predstaviteľov. je podmienená klimatickými a vegetačnými vlastnosťami.

Obrábanie pôd - všetky mechanické úkony vykonávané na pôde so zámerom zvýšiť alebo udržať jej úrodnosť (orba, hnojenie, meliorácie a pod.).

Obsah uhličitanov - a rozpustných solí – morfologický znak pri hodnotení pôdy (KPP). Dôležitá zložka minerálneho podielu pôdy. Ich prítomnosť ovplyvňuje všetky pôdne vlastnosti. Výrazná je ich pufrovacia schopnosť, vplyv na pôdne koloidy (koagulácia), vplyv na tvorbu kvalitného humusu. V pôde sa vyjadruje percentom CaCO3.

Oceňovanie pôdy - bonitácia, určenie bonitnej triedy

Odber vzoriek - pravidelný, sporadický alebo jednorázový odber určitého množstva pôdy, rastliny, podzemnej alebo povrchovej vody na ďalší laboratórny rozbor alebo merania

Odlesnenie - odstránenie lesného porastu z lesnej pôdy. Dočasné a trvalé.

Odpor pôdy - sila, ktorú musí vynaložiť teleso (náradie) na vniknutie do pôdy. Závisí od fyzikálnych vlastností pôdy.

Odsoľovanie pôdy - melioračný zásah, ktorým sa znižuje prebytočná soľ v pôde. Vhodná skladba plodín, odvodnenie, pridanie organickej hmoty, vápnenie, sadrovanie a pod.

Odvápnenie pôdy - dekalcifikácia, prirodzený stav pri degradačnom procese v oblastiach, kde zrážky prevyšujú nad výparom. Deštrukcia pôdy.

Odvodnenie - melioračný zásah upravujúci vodný režim pôd tak, že sa trvalo znižuje obsah vody v pôde. Biologické a technické. Podľa hĺbky: povrchové, podzemné, kombinované

Oglejovanie - pôdotvorný proces na hydromorfných pôdach, vzniká pravidelným povrchovým premokrením, ktoré vyvoláva redukčné procesy zlúčenín železa a mangánu. Vznikajú bledosivé škvrny, pásy, mramorovanie.

Ochrana pôdy - zahŕňa všetky opatrenia na zachovanie výmery a kvality pôdy. Je zakotvená v zákone č. 2204/2004 Zb. o ochrane a využívaní poľnohospodárskeho pôdneho fondu. V medzinárodnom meradle Európska charta o pôde a iné medzinárodné dokumenty.

Ochrana životného prostredia - sa zaoberá ochranou čistoty a priaznivého stavu ovzdušia, vody, pôdy a ďalších zložiek a všeobecne ochranou zdravých životných podmienok pre biotu

Ochrický horizont (Ao) - povrchový diagnostický horizont, spravidla plytký humusový horizont (s obsahom organického C viac ako 0,3 %), vyvinutý na silikátových až karbonátových substrátoch

Olovo - Pb, chemický prvok, ťažký kov, stopový prvok, toxický. Do pôdy sa dostáva z dopravy a priemyslu. Ťažko pohyblivý, v pôde sa kumuluje, viaže sa na organickú pôdnu hmotu. Fytotoxický, viaže sa na povrchu koreňov.

Opadankový (prevažne lesný) horizont (Oo) - nadložný terestrický organogénny horizont z lesnej opadanky a produktov jej premeny.

Orba - spôsob spracovania pôdy. Pluhom sa pôda obracia, drobí, prevzdušňuje, zlepšuje sa vodný, vzdušný i tepelný režim. Podľa doby orby: letná (plytká 12-15 cm), jesenná (stredná 18-24 cm), na zimu (hlboká nad 30 cm na hrubú brázdu).

Orbový odpor - merný odpor pôdy voči ornému telesu

Organické látky - stavebné látky živej hmoty. Humusové (rozložené) aj nehumusové (polorozložené aj nerozložené časti odumretých organizmov – humusoidné). Zlúčeniny uhlíka s vodíkom a kyslíka, dusíka, fosforu, síry.

Organické sedimenty - vznikli zo zvyškov živočíšnych a rastlinných organizmov. Patria sem živice (bitumeny) a uhoľné horniny.

Organizmy pôdne - organizmy žijúce v pôde, edafón – fytoedafón a zooedafón

Organominerálne zlúčeniny - produkty rôzneho stupňa humifikácie organických zvyškov, najmä humusové kyseliny. Reagujú s minerálnym podielom pôd. Produkt reakcie organických a minerálnych častíc. Typy: acetáty a oxaláty, humáty a fulváty, cheláty, zlúčeniny humínových kyselín a fulvokyselín s hydroxidom železitým a hlinitým ako aj ílovými minerálmi. Význam: vo všetkých štádiách procesu vývoja pôd i v biochemických reakciách transformácie látok.

Organominerálny komplex - sorpčný komplex. Humusové a minerálne látky v pôde vstupujú do vzájomných reakcií, výsledkom sú špecifické zlúčeniny.

Organozem (OM) - pôda zo skupiny pôd hydromorfných. Pôda s rašelinovým alebo humolitovým O-horizontom nad glejovým G-horizontom alebo nad kompaktnou horninou zamedzujúcou odtoku vody.

Orientácia svahu - expozícia, kategória hodnotenia bonity pôdy. Od orientácie závisí množstvo slnečného svitu, zrážok, teploty pôdy a pod.

Orná pôda - kultúra poľnohospodárskej pôdy. Pravidelne intenzívne obrábaná pôda.

Ornica - vrchná časť pôdneho profilu. Jej hĺbka závisí od hĺbky orby. Samostatný genetický horizont kultúrnych pôd v rámci vrchného humusového horizontu.

Ortuť - Hg, chemický, stopový prvok. Ťažký kvapalný kov. Do pôdy sa dostáva spaľovaním fosílnych palív, banskej činnosti. V pôde je väčšinou imobilizovaná, zostáva viazaná v orničnom horizonte. Do životného prostredia vstupuje vo forme kovovej ortuti alebo po transformácii na prchavé organické zlúčeniny alebo lepšie rozpustné anorganické zlúčeniny ortuti. Toxický prvok.

 

A- B     C-D     E-F     G-I     J-K    
L-M     P-R     S-T     U-Ž