P-R

Pahorkatina - typ reliéfu s mierne zvlneným povrchom, s relatívnym prevýšením 100-200 m. Väčšinou orná pôda. Nachádza sa vo výške 200 až 500 m n.m.

Paleopedológia - náuka o pôdach, ktoré vznikali v starších geologických dobách pod vplyvom inej klímy a vegetácie. Zachované vo fosílnych aj reliktných pôdach, úplne alebo čiastočne porušené pôdne profily alebo ich časti. U nás najlepšie zachované z pleistocénu, menej z treťohôr, druhohôr a starších geologických útvarov.

Pararendzina (PR) - pôda zo skupiny pôd rendzinových. Pôda s molickým, niekedy až ochrickým A-horizontom zo zvetralín spevnených karbonátovo-silikátových hornín, so skeletnatosťou obvykle pod 30 %. Pararendzina modálna, kultizemná, kambizemná, pseudoglejová, rubifikovaná.

Parcela - ucelená plošná jednotka zapísaná v pozemkovej knihe pod vlastným číslom. Základný prvok evidencie nehnuteľností a informačného systému o pôde.

Parenisková zemina - vysokohumózna kompostovaná zemina s približne neutrálnou pôdnou reakciou, ľahšia, bohatá na minerálne živiny. Často priemyselne vyrábané komposty a substráty, zloženie účelové.

Pasienkové hospodárstvo - poľnohospodársky podnik, kde značná časť pôdneho fondu pozostáva z pasienkov. Prevažne v horských a podhorských oblastiach.

Pasienok - kategória kultúry pri hodnotení pôdneho fondu, zatrávnená, používaná na pasenie. Väčšinou nevhodná ako orná pôda.

Pásmo vegetačné - fytogeografická oblasť charakteristická vegetáciou prispôsobenou polohe (klíme, nadmorskej výške a pod.)

Pásmovitosť pôd - zonalita, vegetáciou a klímou podmienené striedanie pôdnych typov

Pedobiológia - náuka zaoberajúca sa biológiou pôdy, činnosťou živých organizmov

Pedofyzika - veda o fyzikálnych procesoch v pôde a metódach ich stanovenia

Pedogenéza - náuka o vzniku a vývoji konkrétnej pôdy z materskej horniny

Pedogeografia - veda na hranici dvoch odvetví, popisuje priestorovú diferenciáciu pôd a ich vzťahy z funkčného hľadiska, pôdotvorné procesy a zonálnosť v priestore a bioklimatické faktory. Znázorňuje ich graficky na mapách.

Pedografia - stručný popis pôdnych typov

Pedochémia - veda o chemickom zložení pôdy, chemických procesoch v pôdnom prostredí a metódach ich stanovenia. Informuje aj o stave živín v pôde.

Pedokartografia - zakresľovanie pedologických údajov do máp. Výsledkom sú pôdne (pedologické) mapy.

Pedológia - pôdoznalectvo

Pedón - jednotka pôdy s malou plochou (vertikálne do hĺbky pôdotvorných procesov). Slúži na bodové hodnotenie pôdy bez vzťahu k okoliu. Viaceré pedóny s rovnakými vlastnosťami tvoria polypedón. Samostatný polypedón tvorí pedotop, ak je obklopený inými polypedónmi.

Pedosféra - pôdny obal Zeme. Časť litosféry sa pretransformovala pôsobením organizmov, vzduchu, vody, slnečnej radiácie. Má schopnosť autoregulácie vnútorných procesov.

PEJ - skratka pre pôdno-ekologické jednotky

Pelický - ilovitý, pelická štruktúra – ílová štruktúra

Peptizácia pôd - rozpadávanie pôdnej štruktúry vplyvom jednomocných katiónov H+, Na+, K+, opak koagulácie

Perlit - druh sopečného skla. Upravený sa používa na zľahčovanie pôd

pF - logaritmus nasávacieho tlaku (pôdnej vody) – fyzikálna jednotka v pedológii

pH - záporný dekadický logaritmus koncentrácie vodíkových iónov v skúmanom prostredí. Koncentráciou vodíkových iónov sa meria pôdna reakcia.

 

Pieskovce- sedimentárna hornina, vznikla spevnením piesku. Má rovnaké zloženie ako piesok a navyše obsahuje tmel. Môžu byť kremité, vápnité, dolomitové.

 - pôdotvorné substráty, podľa chemického zloženia tvoria pôdy nasýtené aj nenasýtené.

Piesky - pôdotvorný substrát zo skupiny nespevnených sedimentov s prevládajúcimi časticami väčšími ako 0,05 mm. Obsah ílových častíc je 0-10 %.

Plasticita pôdy - kategória konzistencie zemín, schopnosť pôdy vrátiť sa do pôvodného stavu po zmenách spôsobených tlakom na ňu. Plastická deformácia. Hranica plasticity – obsah vody, kedy už zemina stráca schopnosť vytvárať formy, začína sa rozpadávať. Jednotky: horná a dolná hranica plasticity. Štyri kategórie. najnižšia hodnota – íl.

Podmáčanie pôdy - prechodné zvýšenie hladiny podzemnej vody (škodlivé pre rastliny), trvalé – v pôdotvornom procese vedie až ku glejovému procesu.

Podornica - vrstva pôdy situovaná bezprostredne pod ornicou. Hĺbka od povrchu pôdy závisí od hĺbky ornice a je priamo závislá na humusovej vrstve, pretože podľa nej sa riadi hĺbka orby (hlavne na plytších pôdach).

Podrývanie pôdy - kyprenie podorničnej vrstvy bez prevracania pôdy, zväčša do hĺbky 0,4-0,5 m. Agrotechnický zásah.

Podzemná voda - všetka voda, ktorá sa dostala pod povrch zeme. Má hladinu. Je stojatá alebo tečúca – závisí od priepustnosti prostredia. Tiež voda v póroch a kapilárach. Môže byť príčinou zasolenia, glejového procesu pôdy.

Podzol (PZ) - pôda zo skupiny pôd podzolových. Pôda s eluviálnym podzolovým E-horizontom a podzolovým seskvioxidovým B-horizontom, pod ochrickým alebo umbrickým humusovo-eluviálnym horizontom. Podzol modálny, kultizemný, kambizemný, glejový, organozemný, humusovo-železitý.

Podzolizácia - pôdotvorný proces v prostredí ihličnatých lesov alebo trávnatých porastov v humídnej oblasti. Proces rozkladu ílových častíc v pôde pri veľmi kyslej pôdnej reakcii a pohyb voľných seskvioxidov do hlbších častí profilu.

Poľná vodná kapacita - podmienený hydrolimit charakterizujúci maximálne množstvo vody v pôdnom profile, pri ktorom sa už pôdna vlhkosť podstatne nemení.

Poľnohospodárska pôda - produkčne potenciálna pôda. Limitovaná klímou, reliéfom, lokalizáciou, svahovitosťou a expozíciou, pedologickou kvalitou.

Polypedón - prirodzená jednotka pôdneho krytu, ktorá sa navonok prejavuje špecifickou úrodnosťou a morfologickými vlastnosťami. Tieto sú predmetom klasifikácie a mapovania pôd.

Pórovitosť pôdy - kategória fyzikálnych vlastností. Je to celkové množstvo pórov vyjadrené v percentách k určitému objemu pôdy v neporušenej vzorke.

Potenciálna kyslosť pôdy - zapríčinená sorpčnou schopnosťou pôdy (pasívna a skrytá). Má dve formy – výmenná a hydrolitická

Povrchový humus - pokryvný humus, najvrchnejšia časť humusového horizontu v lesných pôdach.

Pozemok - ucelená časť pôdy, prirodzene alebo umelo oddelená od okolia

Pôda - najvrchnejšia časť zemskej kôry, ktorá vznikla na styku a za pôsobenia biosféry, atmosféry, litosféry a hydrosféry a s ktorými má sústavnú látkovú a energetickú výmenu. Umožňuje rast rastlín a rozklad ich produktov, má teda produkčnú funkciu a ďalšie funkcie. Skladá sa z pevnej, kvapalnej a plynnej fázy. Vertikálne je usporiadaná do horizontov. Horizontále rôzne členitá. Úrodnosť závisí od fyzikálnych, chemických a biologických vlastností a vonkajších podmienok lokalizácie.

Pôda fosílna - pochovaná pôda, historické pôdy alebo ich zachované zvyšky. Zachovali sa prekryvmi. Na poľnohospodárskych pôdach – treťohorné a zo starších štvrtohôr. Zmena aeróbnych podmienok na anaeróbne vo fosilizovaných horizontoch. Biocenóza sa zničila, pôda sa prestala vyvíjať, uchovala sa ako relikt. Hojne v komárňanskej panve.

Pôda hlinitá - pôdny druh s obsahom ilových častíc (menších ako 0,01 mm) od 30 do 45 %

Pôda hlinito-piesočnatá - pôdny druh s obsahom ilových častíc (menších ako 0,01 mm) od 10 do 20 %

Pôda ílovitá - pôdny druh s obsahom ilových častíc (menších ako 0,01 mm) od 60 do 75 %

Pôda ílovito-hlinitá - pôdny druh s obsahom ilových častíc (menších ako 0,01 mm) od 45 do 60 %

Pôda kamenistá - pôda s obsahom skeletu nad 50 %

Pôda kyslá - Kyslosť pôdy vzniká pôsobením prebytočného množstva zrážok v oblastiach s humídnou klímou na vylúhovanie solí a desorbovanie bázických a alkalických katiónov, ale aj antropickou činnosťou. Kyslá reakcia obmedzuje rozvoj a činnosť pôdnych baktérií a umožňuje uvoľnenie toxicky pôsobiaceho množstva hliníka, železa a mangánu. Extrémne kyslá pôda – pH pod 4,5, silno kyslá pôda – pH 4,6-5,0, kyslá pôda – pH 5,1-5,5, slabo kyslá pôda – pH 5,6-6,5.

Pôda ľahká - rozpadavá, drobivá až sypká, značne priepustná, so sklonom na vysychanie. Piesočnatá, hlinito-piesočnatá. piesočnato-hlinitá

Pôda minútová - pôda s krátkym obdobím technologickej zrelosti (ťažká pôda), veľmi závislá od momentálnej vlhkosti pôdy. Prístup pre poľnohospodárov na jar a na jeseň len v krátkych intervaloch.

Pôda neplodná - pôda nevyužívaná na produkciu (cesty, intravilán a pod.)

Pôda neštruktúrna - pôda, v ktorej mechanické elementy netvoria zhluky – agregáty alebo tieto sú nestabilné – majú nízku vodostálosť

Pôda nevyvinutá - pôda s ešte nevyvinutými horizontmi (pôdnym profilom), primitívny pôdny proces, väčšinou kamenisté, skalnaté, najviac 10 cm štrkový humusový horizont. Len ako nekvalitné pasienky.

Pôda panenská - pôda nedotknutá činnosťou človeka, s prirodzenou úrodnosťou

Pôda piesočnatá - pôdny druh s obsahom 0-10 % ílových častíc menších ako 0,01 mm. Má nevyhovujúci vodno-vzdušný a tepelný režim a málo pôdnych koloidov, a preto aj zlú zásobu živín. Vysoká prevzdušnenosť (nad 10 % objemu) a nízka vododržnosť je pre rastliny nepriaznivá.

Pôda piesočnato-hlinitá  - pôdny druh s obsahom ilových častíc (menších ako 0,01 mm) od 20 do 30 %

Pôda plytká - pôda s vrstvou zeminy do 30 cm, ornica plytšia ako 8 cm

Pôda primitívna - kategória nevyvinutej pôdy, nad hranicou lesa a kosodreviny, na produkciu nevyužiteľná

Pôda štrkovitá - pôda s množstvom skeletu nad 15 %

Pôda štruktúrna - pôda, ktorej mechanické elementy tvoria (s pomocou rôznych tmelov) zhluky – agregáty, má priaznivý vodný a vzdušný režim, veľkú vodostálosť pôdnych agregátov. Kvalita závisí od pomeru jednotlivých fáz pôd (tuhá, kvapalná, plynná).

Pôda ťažká - za vlhka mazľavá, za sucha puká, rozpadáva sa na tvrdé hrudy, nedostatočne prevzdušnená, uľahnutá. Ílovito-hlinitá, ílovitá, íl.

Pôda zásaditá - pôda s hodnotou pH viac ako 7,2. Zásaditá pôda – pH 7,3-7,7, silno zásaditá pôda – pH nad 7,7.

Pôda zasolená - vzniká, keď je pôdny profil ovplyvnený kapilárne podopretou silne mineralizovanou podzemnou vodou. Vylúhovanie rozpustných solí z pôdneho profilu do koloidného komplexu.

Pôda zastavaná - patrí do kategórie poľnohospodárskych pôd, ale nevyužíva sa na produkciu (cesty, maštale a pod.)

Pôda zeleninárska - najkvalitnejšie pôdy využívané na intenzívnu výrobu zeleniny, tiež špeciálne substráty v niektorých skleníkoch

Pôdna mikrobiológia - veda skúmajúca život a činnosť pôdnych mikroorganizmov

Pôdna reakcia - reakciu určuje prítomnosť voľných kyselín alebo zásad v pôdnom roztoku a katiónové zloženie pôdneho koloidného komplexu. Jeden z ukazovateľov pôdnej úrodnosti. Agrotechnika ju môže čiastočne korigovať.

Pôdna štruktúra - usporiadanie pôdnych častíc a ich zoskupenie pomocou tmelu. Zhluky týchto častíc vznikajú koaguláciou minerálnych a organických koloidných myciel prostredníctvom elektrolytu, dehydratáciou koloidov, pútaním humusových látok na povrchu ílových minerálov. Podľa tvaru: drobnohrudkovitá, polyedrická, zliata, guľovitá. Má vplyv na pórovitosť pôdy a tým aj na kvalitu vodného a vzdušného režimu. Dôležitá je jej vodostálosť.

Pôdna únava - jednostranné vyčerpanie pôdy nesprávnou exploatáciou (napr. monokultúrou), tiež rozmnoženie škodcov alebo nerovnováha v edafóne po použití nesprávnej agrotechniky. Patologický stav. Nahromadenie fytotoxických látok v pôde.

Pôdna vlhkosť - pedofyzikálna veličina, objemová (pomer objemu vody k objemu vzorky pôdy), hmotnostná (pomer hmotnosti vody k hmotnosti tuhej fázy pôdy)

Pôdna voda - všetka voda, ktorá sa nachádza v pôde v akomkoľvek skupenstve z akéhokoľvek zdroja. Podľa pohyblivosti a funkcie: chemicky viazaná, kryštalizačná, hydratačná, obalová, hygroskopická, kapilárna, gravitačná, vodné pary, ľad, podzemná voda.

Pôdna vzorka - určené množstvo zeminy z rôznej hĺbky, zvyčajne účelovo lokalizované, ktoré sa odoberá do vrecka alebo na to určeného náradia a posiela sa na ďalšie spracovanie v laboratóriu, Spôsob odberu a analýzy je daný metodikou.

Pôdna zrelosť - optimálny stav pôdy. Priaznivý na obrábanie, vývoj rastlín. Optimálna vlhkosť a fyzikálny stav. Fyzikálna a biologická.

Pôdne kapiláry - jemné póry v pôde, v ktorých sa voda pohybuje vzlínaním, t.j. kapilárnymi silami. Najmenej ich majú piesočnaté pôdy, najviac ílové pôdy.

Pôdne kategórie - zvolené skupiny na rôznej úrovni generalizácie pre taxonómiu. Kategórie: skupiny, typ, subtyp, varieta, forma

Pôdne koloidy - pôdne častice menšie ako 0,001 mm. Majú veľký povrch, viažu ióny z pôdneho roztoku. Súbor pôdnych koloidov a výmenných reakcií iónov je sorpčný komplex.

Pôdne mapy - vzťahujú sa na pôdy a ich vlastnosti: pôdne druhy, typy, skeletnatosť, znečistenie a pod. Rôzne mierky. Zostavené na základe terénnych pozorovaní a laboratórnych analytických výsledkov.

Pôdne organizmy - edafón, rastliny a živočíchy v pôde. Mikro i makro. Obohacujú pôdu o organické zvyšky a zúčastňujú sa na kolobehu látok a toku energie.

Pôdno-ekologické jednotky - územné celky, ktoré majú špecificky definovaný charakter ekologických vlastností vyjadrených určitou hodnotou. (produkčného potenciálu pôd)

Pôdno-geografická oblasť - geografický úsek obsahujúci ucelenú skupinu pôdnych typov. Pôdno-geografická provincia – vzťah na genézu pôd. Pôdno-geografické pásmo – bioklimatické pôdne pásmo.

Pôdny druh - skupina pôd s príbuznou textúrou. Závisí od genézy a zloženia hornín. Zisťuje sa frakcionovaním (frakcie: ílová – s veľkosťou zŕn do 0,01 mm, prachová – 0,01-0,05, prachový piesok – 0,05-0,1 mm, piesok – 0,1-2,0 mm). Rozdelenie podľa obsahu ílových častíc: piesočnatá pôda – 0-10 %, hlinito-piesočnatá – 10-20 %, piesočnato-hlinitá – 20-30 %, hlinitá – 30-45 %, ílovito-hlinitá – 45-60 %, ílovitá – 60-75 %, íl – nad 75 %).

Pôdny fond - všetky pozemky a vodné plochy územnej jednotky. Poľnohospodársky a lesný. Pôda potenciálne využívaná pre rastlinnú produkciu.

Pôdny horizont - horizontálne homogénna časť pôdneho profilu s rovnakými vlastnosťami a genézou. Každý má svoju hĺbku, farbu, zrnitosť, fyzikálne a chemické vlastnosti a pod.

Pôdny komplex - súbor pôd. Zákonité striedanie okrskov rozdielnych pôd, ktoré sú úzko spojené so zmenami jednotlivých prvkov mikroreliéfu.

Pôdny profil - vertikálny prierez pôdou od povrchu až po substrát. Každý pôdny typ má určitý zákonitý sled horizontov.

Pôdny režim - dynamické zmeny vlastností pôd za kratší časový úsek. Delia sa na triedy (fyzikálne, biologické a chemické) a typy (podľa intenzity teploty). Režim živinový (živiny, ich využitie a prístupnosť pre rastliny), vodný (obsah vody, pohyb a prístupnosť pre rastliny), vzdušný (zloženie, obsah a pohyb vzduchu), tepelný (priebeh teploty počas sezóny alebo obdobia, výkyvy, straty), režim solí (zmeny ich pohybu v pôde za určitý čas).

Pôdny roztok - kvapalná fáza pôdy, v ktorej sú rozpustené soli, organominerálne a organické zlúčeniny, plyny a dispergované jemné koloidné látky.

Pôdny skelet - častice v pôde väčšie ako 2 mm. Piesok až kamene.

Pôdny typ - hlavná kategória klasifikácie pôd, zatriedená na základe spoločných vlastností (genéza, profil, migrácia látok, potenciál úrodnosti a pod.)

Pôdny vzduch - plynná fáza pôdy. Dobre, ak je v kontakte s atmosférou. inak sa zmenšuje obsah kyslíka a nastávajú anaeróbne, nežiaduce procesy. Hraničný obsah vzduchu pre každú pôdu je 10 obj. %.

Pôdotvorné činitele - pôdotvorné faktory + pôdotvorné podmienky – všetky zložky, ktoré sa podieľali na vzniku pôdy a vývoji ich vlastností: biologických, klimatických, petrografických, geomorfologických

Pôdotvorné faktory - zložka geosféry vplývajúca na vznik a vlastnosti pedosféry (hornina, vodný režim, rastlinstvo, klíma aj človek a pod.). Dodávajú energiu.

Pôdotvorné horniny - horniny, z ktorých sa počas historického vývoja tvorili pôdy

Pôdotvorné podmienky - podmienky vplývajúce na vznik pôdy – reliéf, vek

Pôdotvorný proces - vznik a vývoj pôdy, resp. pôdneho typu a jeho vlastností. Výsledok pôdotvorných činiteľov, t.j. klimatických, biologických, petrografických a geomorfologických vplyvov, ale aj antropogénnych činiteľov.

Pôdotvorný substrát - ucelený modul podľa genézy, minerálne zásoby a charakteru zvetrávania, s indikáciou hĺbky pôdy, skeletnatosti a zrnitosti

Pôdoznalectvo - pedológia, veda o vzniku pôd, ich zložení, vlastnostiach, lokalizácii, cene a hodnote, bonite. Náuka o podstate, vlastnostiach, vývoji a premenách pôdy, klasifikácia, lokalizácia. Člení sa na odvetvia: lesnícke, poľnohospodárske, hydrologické, aplikované pôdoznalectvo a pod.

Prach - súčasť spraše, nespevnená hornina, veľkosť zŕn 0,01-0,01 mm

Prehlbovanie ornice - zväčšovanie hĺbky ornice s cieľom vytvorenia lepších podmienok pre koreňový systém.

Prekorenenie a biologické oživenie - morfologický znak pri popise profilu

Prevzdušňovanie pôdy - aerácia, napomáhanie výmeny pôdneho vzduchu za atmosferický orbou a kyprením, zvyšovaním organickej zložky, správnou agrotechnikou. Prevzdušnenosť – rozdiel medzi pórovitosťou a momentálnou vlhkosťou. Hodnotiace kritérium: minimálna prevzdušnenosť, t.j. rozdiel medzi pórovitosťou a maximálnou kapilárnou kapacitou. v % objemu.

Priepustnosť pôd - schopnosť pôd prepúšťať vodu. Závisí od štruktúry, zrnitosti, kvality i kvantity pórov, obsahu humusu.

Prísušok pôdny - nežiaduci jav na ťažších pôdach (škrupina na povrchu). Vytvára sa po rýchlom vysušení neštruktúrnej pôdy (prípadne pri zasolení, aj horečnatými imisiami).

Produkcia biomasy - transformácia energie slnečného žiarenia na organickú hmotu. Tvorba potenciálnej energie v organickej hmote a uvoľňovanie kyslíka do atmosféry.

Produkcia v poľnohospodárstve - výsledok výrobnej činnosti v poľnohospodárstve

Produkčná oblasť - územie vhodné na pestovanie určitej plodiny. Dané prírodnými podmienkami.

Produkčné ocenenie pôdy - na základe produkčného potenciálu pôd, podľa neho zaradené podniky do výrobných oblastí

Produkčný potenciál pôd - maximálna výrobná schopnosť pôdy. Vychádza z vlastností konkrétnej pôdy, podmienok jej stanovíšť, klimatických faktorov, reliéfu a ďalších vlastností pôdy v detailnom poňatí.

Protierózna ochrana pôdy - súhrn rôznych opatrení, zabraňujúcich všetkým druhom erózie pôdy

Prsť - organické látky v povrchovom humuse zmiešané s minerálnym podielom (na lesných pôdach)

Prvky stopové - prvky s nízkym koncentračným zastúpením, v množstvách, ktoré je možné zistiť len najcitlivejšími analytickými metódami. Dôležitý faktor životného prostredia. Sú esenciálne, neesenciálne, toxické (As, Hg, Pb, Cd a iné).

Pseudoglej (PG) - pôda zo skupiny pôd hydromorfných. Pôda s mramorovaným B-horizontom, bez vyvinutého luvického B-horizontu, pod ochrickým A-horizontom bez/alebo s eluviálnym hydromorfným E-horizontom. Pseudoglej modálny, kultizemný, luvizemný, stagnoglejový, glejový, organozemný, rubifikovaný.

Pufrovitosť pôd - schopnosť pôdy odolávať zmenám pôdnej reakcie. Súvisí so sorpciou a vytesnením iónov, s uvoľňovaním iónov a ich pútaním vo forme molekúl s neutralizáciou a vyzrážaním zlúčenín. Závisí od pôdneho povrchu. Pufrovitosť sa zvyšuje vápnením, slieňovaním, zvyšovaním organického podielu.

Rádioaktivita pôdy - žiarenie rádioaktívnych prvkov nachádzajúcich sa v pôde. Dostali so do nej z ovzdušia, hnojivami alebo inými zdrojmi alebo sú prirodzenou súčasťou pôdy z hornín. Súvisí s výskytom veľkého počtu rádioaktívnych izotopov z prirodzených zdrojov (izotopy draslíka, uránu, thória a rádia) a umelých zdrojov (umelé izotopy cézia, stroncia, zirkónia, radónu a nióbu).

Ranker (RN) - pôda zo skupiny pôd iniciálnych. Pôda s rôznym silikátovým A-horizontom, zo skeletnatých zvetralín pevných a spevnených silikátových hornín. Ranker modálny, kultizemný, organogénny, kambizemný, andozemný, podzolový.

Rašelina - usadenina organického pôvodu, utvorená z rastlinných zvyškov procesom rašelinenia v anaeróbnom prostredí. Vrchoviskové (kyslé), slatinné (neutrálne až zásadité). Používajú sa na kompostovanie, výrobu antropogénnych zemín a vylepšovanie pôd.

Rašelinový horizont (Ot) - nadložný hydromorfný organogénny horizont, vznikajúci rašelinením organických zvyškov rastlín bez ich výrazného premiešania s minerálnou časťou.

Reacidifikácia - opätovné okysľovanie pôd po ich neutralizácii

Redox potenciál pôdy - Eh, pomer oxidačných a redukčných procesov v pôde

Regozem (RM) - pôda zo skupiny pôd iniciálnych. Pôda s ochrickým A-horizontom, bez ďalších diagnostických horizontov z nespevnených silikátových až karbonátových sedimentov, s výnimkou recentných alúvií. Regozem modálna, kultizemná, podzolová, pseudoglejová, glejová.

Regulácia - úprava vodných tokov ako ochranné opatrenie proti povodniam, abrázii alebo pri úprave splavnosti

Regulácia vody v pôde - usmernenie množstva vody a jej obsahu v pôde agrotechnickými zásahmi – kyprenie, zlepšovanie štruktúry, obohacovanie humusom a pod. Snaha zabezpečiť optimálny prístup vody pre rastliny.

Regulácia živín v pôde - úprava množstva živín vzhľadom na potreby kultúrnych rastlín. Zlepšovanie chemických vlastností, zabraňovanie nadbytočnému príjmu i stratám živín.

Rekognoskácia - topografický prieskum terénu

Rekultivácia krajiny - úprava a obnova všetkých prírodných prvkov krajiny

Rekultivácia pôdy - návrat devastovanej pôdy do produkčného stavu. Technická (navážka ornice, urovnanie terénu), biologická (obohatenie pôdy mikroorganizmami, zelené hnojenie a pod.).

Reliéf - súbor povrchových tvarov zeme, ale aj povrchová forma pôdy. Zaoberá sa ním geomorfológia. Funkcie v pôde: ovplyvňuje prijímanie slnečnej energie a zrážok, ovplyvňuje eróziu a denudáciu, vplýva na vývoj pôdneho pokryvu.

Rendzina (RA) - pôda zo skupiny pôd rendzinových. Pôda s molickým A-horizontom zo zvetralín pevných karbonátových hornín, so skeletnatosťou obvykle nad 30 %. Rendzina modálna, kultizemná, organogénna, litozemná, kambizemná, sutinová, rubifikovaná.

Retenčná vodná kapacita - kategória vo fyzike pôdy – hydrolimit. Najväčšie množstvo zavesenej vody, ktoré môže pôda zadržať bez vplyvu podzemnej vody. Jej veľkosť závisí predovšetkým od pôdneho druhu a obsahu humusu v pôde. Najväčšiu RVK majú ťažké pôdy, najmenšiu málo humózne piesky.

Režim vlhkosti pôdy - cyklické zmeny obsahu vody v pôde za merané obdobie: sezónu, vegetačné alebo ročné obdobie

Riečna erózia - základný druh erózie. Vymieľanie a podmývanie brehov rieky. Väčšina nív vznikla transportom riečneho materiálu a jeho akumuláciou.

Riečne sedimenty - fluviálne sedimenty, materiál usadený z riečnych nánosov, rôznej hĺbky a zloženia závislého od prostredia

Rigolovaná pôda - antropogénna pôda, vznikla hĺbkovou kultiváciou 50-120 cm, s množstvom navezeného (organického) materiálu. Hlavne vinice a chmeľnice. Prevrstvená pôda

Rizosféra - vrstva pôdy prerastenej koreňmi rastlín, hlavne vlasových korienkov. V tejto vrstve žije najviac mikroorganizmov priaznivých pre vývoj rastlín.

Rozbory pôd - analýzy na zisťovanie vlastností pôd. Fyzikálne, chemické, mikrobiologické, mineralogické.

Rozorávka lúk a pasienkov - sporadické agrotechnické opatrenie na zlepšenie vlastností pôdy. Využíva organickú hmotu zo zaoraných mačín. Vhodné je súbežné intenzívne hnojenie, na kyslých pôdach aj vápnenie.

Rubifikácia - pôdotvorný proces, vyzrážanie bezvodých zlúčenín železa Fe3+. V tropických pôdach. V miernom pásme reliktná.

  A- B     C-D     E-F     G-I     J-K    
L-M     N-O     S-T     U-Ž