U-Ž

Uhličitany - soli kyseliny uhličitej. Dôležitá zložka minerálneho podielu pôdy. Ich prítomnosť ovplyvňuje všetky pôdne vlastnosti, majú výraznú pufrovaciu schopnosť, vplyv na pôdne koloidy a na tvorbu kvalitného humusu. V pôde prevažne vo forme CaCO3, menej MgCO3 (v celom pôdnom profile).

Uhlík - C, chemický biogénny prvok. jeho zrdojom je CO2 pôdy i troposféry, je konečným produktom dýchania a spaľovania. Indikuje intenzitu životných prejavov, dýchanie je ukazovateľom úrodnosti pôdy a životnosti rastlín.

Úhor - pôda neobrobená časť roka, celý rok alebo dlhšie obdobie. Čierny úhor – neosiate, ale obrábané pole, zelený úhor – zatrávnené pole alebo zasiate rýchlorastúcimi krmovinami.

Umbrický horizont (Au) - tmavosfarbený povrchový humusový, sorpčne nenasýtený horizont

Úrodnosť pôdy - schopnosť pôdy dávať úrodu, kvalitatívny znak, ktorým sa pôda odlišuje od hornín a zvetralín. Závisí od hĺbky profilu, jeho fyziologickej účinnosti, zásoby prístupných živín, dobrého vodného, vzdušného a tepelného režimu, mikrobiálnej aktivity a pod. Potenciálna, skutočná, ekonomická, prirodzená, umelá.

Usadeniny - sedimenty, horniny, ktoré vznikli nahromadením úlomkov hornín vplyvom ľadovcov, vôd, mora a vetra (mechanické) alebo zvyškov živočíchov (organogénne) a chemickým vylučovaním nerastných látok z minerálnych vôd (chemické).

Utláčanie pôdy - proces, pri ktorom nastáva utláčanie pôdy prírodnými alebo antropogénnymi vplymi.

Valček fyzikálny - zariadenie na odber neporušenej vzorky pôdy (v pôvodnom usporiadaní pôdnych agregátov) pre fyzikálne rozbory. Valček (prstenec) – u nás väčšinou objemu 100 cm3 (Kopeckého valček), po odobratí sa prikrýva viečkami. Vzorka sa spracúva v laboratóriu.

Vápenaté hnojivá - hlavná živina v nich je vápnik. Používajú sa na zlepšenie vlastností pôd, hlavne kyslých. Sú to vápenaté horniny, odpadové hmoty priemyslu, prirodzené vápenaté hnojivá (sliene, opuky = hnojivá nepriame).

Vápenaté konkrécie - pôdne novotvary bohaté na uhličitan vápenatý. Cicváry, výkvety, sádrovcové konkrécie.

Vápenaté nivné uloženiny - kategória pôdotvorných substrátov

Vápenaté pieskovce - kategória pôdotvorných substrátov

Vápenaté piesky - kategória pôdotvorných substrátov

Vápenec - - organogénna vápenatá hornina. Hlavnou zložkou je uhličitan vápenatý (kalcit). Najrozšírenejší sediment, väčšinou morského pôvodu.

- kategória pôdotvorných substrátov

Vápnenie pôd - agrotechnické opatrenie, ktorým sa upravuje pôdna reakcia. Riadi sa mierou kyslosti pôdy. Aplikuje sa na kyslé pôdy.

Vápnik - Ca, biogénny chemický prvok, neutralizuje kyseliny. Má dôležitú a mnohostrannú funkciu v procesoch látkového metabolizmu rastlín. Rastliny kalkofóbne a kalkofilné. Fluviálna erózia podporuje jeho silný únik z pôdy. Vápnik je aj živina, podporuje mikrobiálnu činnosť v pôde, zlepšuje štruktúru. Nedostatok sa na rastlinách prejavuje na zlom rozvoji koreňovej sústavy a deformáciou mladých listov.

Vápnomilné rastliny - kalkofilné, rastliny prispôsobené životu na vápencovej pôde (opak kalkofóbne)

Vek pôdy - časová dimenzia existencie konkrétnej pôdy (historicky mladá pôda – napr. luvizem, fluvizem, stará pôda = vyvinutá pôda)

Vertikálna zonálnosť pôd - usporiadanie pôd podmienené výškovou polohou, zmena pôdnych zón vo vertikálnom smere, závisí od teplôt, zrážok a pôdneho pokryvu

Veterná erózia - eolická činnosť, negatívna činnosť vetra, odnos sypkého materiálu a jeho ukladanie na iných miestach (deflácia) a obrusovanie skál (abrázia)

Viate piesky - vznikli pôsobením veternej erózie, premiestnením a navrstvením piesku. Nesúdržné, priepustné, vysýchavé pôdy (vytvárajú násypy, duny). Náročné na agrotechniku

- skupina pôdotvorných substrátov

Viazaná voda - voda v kryštálových mriežkach a veľmi malých kapilárach v pôde, neprístupná pre vegetáciu

Vinica - pozemok, na ktorom sa pestuje vinič. Kategória poľnohospodárskej pôdy.

Vitahum - priemyselný kompost vyrábaný z mestských odpadov a prírodných zdrojov (rašeliny, kôry stromov, maštaľného hnoja, zeminy a i.) Hlavne z organických látok.

Vlastnosti pôdy - fyzikálna, chemická a biologická charakteristika pôdy

Vlhkosť pôdy - množstvo vody v pôde, vyjadrené v percentách (hlavne hmotnostných) alebo voči objemu zeminy. Momentálny obsah vody v pôde. Určuje sa v zemine vysušenej pri 105 °C počas 8 hodín. Priaznivý obsah vody v pôde pre vegetáciu je cca 60-80 % maximálnej kapilárnej vodnej kapacity.

Voda pôdna - voda trvalo alebo dočasne sa vyskytujúca v pôdnom profile. Rozpúšťa živiny a iné látky a je ich nosičom, článkom kolobehu živín. Jej zdrojom sú zrážky, podzemná voda, kondenzácia pár. Obsah závisí od kvality pôdy, lokalizácia a vegetačného pokryvu. Fyziologicky prístupná a neprístupná. Pohyblivá (gravitačná a kapilárnymi silami) a nepohyblivá. Viazaná pôdna voda – so zníženou pohyblivosťou (kryštalická, konštitučná, hygroskopická). Vedný odbor, ktorý sa zaoberá pôdnou vodou je hydropedológia.

Voda pôdna retenčná - pedofyzikálna veličina, hydrolimit – retenčná vodná kapacita (RVK) – nepodlieha gravitačným silám, prístupná pre rastliny. Závisí od štruktúry pôdy.

Voda pôdna sorbovaná - na povrchu pôdnych častíc, hlavne koloidných mycel. Pevne viazaná, hydratačná a obalová.

Vodík - H, biogénny chemický prvok, súčasť väčšiny organických látok. V látkovom metabolizme je centrom premien.

Vodivosť pôdy - tepelná a elektrická. Závisí od vlhkosti a pôdneho druhu a obsahu iónov.

Vodná erózia - odnos pevných častíc zemského povrchu pôsobením tečúcej vody, splach, veľké škody v poľnohospodárstve

Vodný režim pôd - časová a priestorová dynamika pôdnej vody. Usmerňuje pôdotvorný proces. Pôda premyvného typu (príjem vody väčší ako výpar a odtok), periodicky premyvný (translokácia látok iba počas vlhšieho roka), nepremyvný typ (príjem voda rovná sa spotrebe), výparný typ (väčšia spotreba vody ako jej príjem), irigačný typ (umelé závlahy).

Vododržnosť pôdy - retenčná schopnosť, schopnosť pôdy zadržiavať vodu vo svojom profile. Najväčšia je maximálna kapilárna kapacita. Závisí od vlastnosti pôd. Nasávacia sila pôdy: dekadický logaritmus potrebnej sily F na odovzdanie vody pôdou pF. Závisí od kapilárnych a sorpčných síl. Obsah ílu a humusu zvyšuje vododržnosť.

Voľná voda - voda, ktorá sa v pôde pohybuje účinkom gravitačných alebo kapilárnych síl

Vrchovina - krajina s členitým reliéfom 180-310 m n.m. V nižších stredohoriach. Pôdy sú plytké, väčšinou lúky, pasienky a lesné pôdy.

Vrstevnica - čiara spájajúca na mape body s rovnakou nadmorskou výškou

Výberové sondy - podľa KPP kopané reprezentatívne sondy do hĺbky 2 m, vzorky z celého profilu podrobne analyzované, odobraté zo všetkých horizontov, frekvencia 70-180 ha. Zakreslené v mapách.

Vylúhovanie pôdy - súčasť pôdotvorného procesu, keď so spodnejších vrstiev sú vyplavované chemické zlúčeniny, ktoré sa hromadia v rôznych hĺbkach a vytvárajú typické genetické horizonty

Výmenné bázy v pôde - zastúpené katiónmi Ca, Mg, K, NH4, Na a sú v úzkom vzťahu k vegetácii a úrodnosti pôd

Výmenná kapacita pôdy - množstvo katiónov, ktoré je pôda schopná zadržať. Charakterizuje ju maximálna sorpčná kapacita (T). Suma prvkov v pôdnom roztoku (S).

Vysočina - kopce nad 200 m n.m. Stredohory (do 1500 m), veľhory (nad 1500 m).

Výskum pôdy - zisťovanie základných pôdnych statických a dynamických vlastností, antropogénne kontakty a bonitačné hodnotenie a ich vyhodnocovanie pri stanovenom cieli

Využitie pôdy - človekom podmienený proces exploatácie pôdy

Vzduch pôdny - vypĺňa voľné priestory v pôdnom profile. Väčší obsah vodných pár, ako atmosferický, menej kyslíka, zmes plynov. Kvantitatívne závisí na fyzikálnych vlastnostiach, hlavne na vzdušnej kapacite pôdy.

Vzdušná kapacita - maximálne množstvo vzduchu nachádzajúceho sa v pôde pri maximálnom zaplnení kapilárnych pórov. Vyjadruje sa v objemových percentách. Vypočíta sa ako rozdiel medzi pórovitosťou (P) a maximálnou kapilárnou vodnou kapacitou (Vo) Limitná hodnota pre všetky pôdy je objemových 10 %. Pod touto hranicou sú pôdy málo prevzdušnené.

Vzdušný režim pôd - súbor činiteľov pôsobiacich na výmenu vzduchu medzi pôdou a atmosférou. Prívod vzduchu (hlavne kyslíka) do pôdy podporuje oxidáciu minerálnych zlúčenín, mineralizáciu organických látok, dýchanie mikroorganizmov a rastlín. Intenzívna výmena vzduchu zabraňuje tvorbe humusu.

Vzlínavosť pôdna - pohyb kapilárnej vody smerom k povrchu – z pórov z menším kapilárnym napätím k pórom s väčším napätím (aj za pomoci nasávacej sily koreňov). Proti smeru zemskej gravitácie.

Vznik a vývoj pôd - pôdotvorný proces: mechanické drobenie hornín, chemický rozklad hornín, tvorba ílovej časti, tvorba zlúčenín železa, stabilizácia ílových častíc, tvorba humusu, vylúhovanie, illimerizácia, podzolizácia, vybieľovanie zamokrených pôd, glejovatenie a oglejovanie, zasoľovanie a vonkajšie faktory (biologický, litologický, klimatický).

Zaílovanie pôdy - melioračný proces obohatenia piesočnatých pôd o ílové častice

Základné bonitované pôdno-ekologické jednotky - ZPEJ, vyčleňujú sa ako relatívne homogénne alebo špecificky heterogénne územia viacerých, ekologickými vlastnosťami príbuzných alebopodobných pôdno-elkologických foriem (mapovacie oceňovacie jednotky celej sústavy)

Základné sondy - podľa KPP kopané sondy do hĺbky asi 120 cm alebo po substrát. Podrobný popis. Frekvencia 7-18 ha. Na základe výsledkov boli na mapách vymedzené okrsky pôdnych predstaviteľov.

Zamokrenie - vyplnenie pôdnych pórov vodou. Pôdny vzduch je vytlačený. Nevhodné pre rastliny. Môže byť dočasné a trvalé (močiare, rašeliniská, mokrade). Negatívne javy: vylúhovanie živín, podzolizačné procesy, obmedzená biologická činnosť, vznik kyslého humusu, glejové procesy, rozpad pôdnej štruktúry, zhutnenie a pod.

Zásaditá pôda - pôda s reakciou pH vyššou ako 7,2

Zasolenie pôd - pedogenetický proces v oblastiach, kde je vysoký výpar alebo zlý odtok vody na mineralizovaných pôdach. Môže vzniknúť i pri nesprávnej agrotechnike (neúmerné závlahy i hnojenie). Zasoľovanie sa deje vzlínaním rozpustných solí (uhličitanov, síranov a chloridov sodných a horečnatých), ak voda obsahuje vyššie koncentrácie solí (mineralizovanie).

Záteky - miesta so zvýšenou koncentráciou prvkov na rozhraní genetických horizontov. Charakterizované aj ako pôdne novotvary.

Zatrávňovanie - zakladanie trávnatých plôch

Zavápnenie pôdy - kalcifikácia, tvorba karbonátových novotvarov v pôde

 

Závlaha - melioračné opatrenie, prívod vody k poľnohospodárskym kultúram, niekedy sa spája zavlažovanie s výživou (závlaha výživová). Veľa spôsobu závlahy – podľa intenzity a spôsobu aplikácie (kvapková, drenážna a pod.).

Zelené hnojenie - organické hnojenie. Do pôdy je zaorávaná biomasa rastlín, ktoré sú na tento účel vhodné a sú zaradené do osevného postupu, ako aj medziplodiny a podsevy. Môžu sa zaorávať v kombinácii s maštaľným hnojom alebo hnojovicou.

 - - melioračné – sústavné pestovanie plodín, ktoré zmenšujú únavu pôdy a vylepšujú stav organickej hmoty, resp. obohacujú pôdu o živiny (napr. vikovité o dusík). Nesmú konkurovať hlavnej plodine.

Zemina - zvetralá časť materskej horniny, z ktorej sa vytvorila alebo môže vytvoriť pôda. Skupiny: ílovité (ťažké), hlinité (stredne ťažké), piesočnaté (ľahké) –podľa obsahu častíc. V konzistencii pôdy: rôzny stupeň plasticity, rôzny stupeň lepivosti, podľa stupňa tvrdosti (súdržnosti): sypká, drobivá, súdržná, tvrdá.

Zeolit - nerast, vodnatý alumosilikát s vrstevnatou stavbou. Obsahuje hlavne Al, Ca, Na a K. Výskyt v dutinách hornín, používa sa ako sorbent. Príbuzný živcu. Vysoké sorpčné vlastnosti, čo určuje jeho využitie.

Zhutňovanie - proces utláčania pôdy. Nepriaznivý stav pôdy – vyššia objemová hmotnosť, nižšia pórovitosť, hlavne nekapilárna. Primárne zhutnenie – ťažké pôdy sú prirodzene zhutnené. Sekundárne zhutnenie – spôsobené nesprávnym obrábaním a využitím pôdy. Tesné usporiadanie alebo rozrušenie pôdnych agregátov. Zhutnená pôda má nepriaznivý vzdušný a vodný režim.

Zinok - Zn, chemický prvok, stopový, biogénny, ťažký kov, v prírode sa vyskytuje vo väčšine minerálov. Prístupnosť pre rastliny závisí od pôdnej reakcie. V kyslých pôdach je mobilný a vyplavovaný do hlbších horizontov. V neutrálnych pôdach pri vyššom obsahu organickej hmoty v pôde sa vytvárajú relatívne stabilné komplexy – prístupnosť pre rastliny sa znižuje. Je súčasťou enzýmov, vo vyšších koncentráciách toxický. Nedostatok v rastlinách sa prejavuje chlorózou.

Zlepence a brekcie  - kategória pôdotvorných substrátov

Zloženie pôdy - súbor fyzikálnych, chemických a biologických súčastí pôdy

Zmyv pôdy - zníženie hrúbky humusového horizontu v dôsledku erózie. Hodnotí sa na základe zmien v stratigrafii profilu – podľa hĺbky pôdy a jej skeletovitosti.

Znečisťovanie pôd - cudzorodými látkami (kontaminácia) – zhoršenie funkcie pôdy ako zložky životného prostredia v dôsledku ľudskej aktivity. Znečisťujúce látky: ťažké kovy, pesticídy, ostatné (odpady, skládky a pod.).

Zničenie pôdnej pokrývky - pri transporte pôdy – erózia, deštrukcie, zosuvy, skrývky

Zooedafón - súhrn živočíšnych organizmov trvalo žijúcich v pôde

Zóna - oblasť so spoločnými znakmi (z určitého aspeku)

- v biogeografii – klimaticky podmienené územie charakterizované typom vegetačných formácií a typom vývoja pôd

- zóna pôdna – skupinové rozvrstvenie pôd zodpovedajúce zemepisnej šírke

Zonálnosť pôd - rozdelenie pôd podľa klimatických oblastí, napr. výšková, šírková, príkrovová. Pásmovitosť. Priestorová zonálna diferenciácia.

Zosuv - rýchly, šikmý pohyb zemín alebo hornín (ich posun smerom dole po svahu). Pomalý pohyb pôdotok, soliflukcia. Veľmi rýchly pohyblavína. Je udaný šmykovou plochou. Mení sa ním reliéf územia. Zosuvy sú súčasné, ukľudnené, fosílne a pochované.

Zrelosť pôdy - optimálny stav pôdy pre obrábanie  a priaznivý pre rast rastlín. Fyzická (vhodná štruktúra a vlhkosť) a biologická (pôdne mikroorganizmy, uvoľňovanie a sprístupňovanie živín). Závisí od hydrotermického režimu, kvality a kvantity organickej hmoty.

Zrnitosť pôdy - pôdna textúra, súbor mechanických elementov (zŕn) pôdy. Zrnitostné triedenie – podľa rôznych klasifikačných systémov rôzne. Základné triedenie: hrubodisperzné (pôdne častice väčšie ako 0,2 mm), jemnodisperzné (0,2-0,002 mm), koloidnodisperzné (0,002-0,001μm), molekulárnodisperzné (menšie ako 0,001μm). Ílové častice, prachové častice, prachový piesok, skelet. Má rozhodujúci vplyv na technologické vlastnosti pôdy. U nás sa používa Novákova klasifikačná stupnica –podľa obsahu ílových častíc (častice menšie ako 0,01 mm).

Zrnitostné kategórie - podľa KPP veľkostné kategórie skeletu – ak je skeletu viac ako 50 %: hrubo piesočnatá, silne štrkovitá, silne kamenitá. Ak je skeletu menej ako 50 %: piesočnatá, hlinito-piesočnatá, piesočnato-hlinitá, hlinitá, ílovito-hlinitá, ílovitá, íl.

Zúrodňovanie - súbor opatrení smerujúcich na zlepšenie pôdnych vlastností s cieľom dosiahnuť úrodnú pôdu alebo zlepšiť jej úrodnosť

Zvetrávanie - v pôdnom profile pôdotvorný proces. Zvetraliny sú umiestňované v pôdnom profile. Mechanické, chemické, biologické (podmienené činnosťou mikroorganizmov). Mení sa ním textúra, štruktúra i chemizmus hornín, zemín a pod. Závisia od klímy.

Železité pôdy - pôdy s vysokým obsahom železa (15-20 %)

Železo - Fe, chemický prvok, biogénny, nevyhnutný na tvorbu chlorofylu. V pôde (okrem kriedových pôd) dostatočne zastúpený. Je súčasťou enzýmov. Nedostatok spôsobuje narušenie metabolizmu bielkovín, nadbytok je toxický. Zvýšený obsah Ca znižuje toxicitu Fe.

Živec - veľmi rozšírený nerast rôznych farieb a variet. Vznikajú z nich ílové minerály, ovplyvňujú kvalitu pôdy. Patrí do skupiny kremičitanov, je zdrojom hliníka a draslíka v pôde. Základné delenie živcov: draselné živce (ortoklasy) a vodno-vápenaté živce (plagioklasy).

Živiny v pôde - chemické prvky a ich zlúčeniny, ktoré rastliny využívajú na svoju výživu. Zdrojom je pôdotvorná hornina, pri kultivácii pôdy hnojivá. Rozpustné v pôdnom roztoku, dobre prijateľné pre rastliny. Sú dobre pohyblivé (dusičnany, chloridy, sírany). Výmenné – katióny (Ca2+, Mg2+, K+, Na+, NH4+) katióny viazané na koloidné častice. Chemicky viazané prvky a prvky viazané v organickej pôdnej hmoty.

Životné prostredie - životným prostredím je všetko, čo vytvára podmienky existencie organizmov vrátane človeka a je predpokladom ich ďalšieho vývoja. Jeho zložkami sú ovzdušie (atmosféra), voda (hydrosféra), horniny (litosféra), pôda (pedosféra), organizmy, ekosystémy a energia.

  A- B     C-D     E-F     G-I     J-K    
L-M     N-O     P-R     S-T